Üretim

Aymar Yağ ve Gıda San. A.Ş. bünyesinde bulunan Aymar, Çapamarka ve Vita markalarının tümü; gıda üretiminin hassasiyetini kavramış eğitimli profesyoneller tarafından, son teknolojinin kullanıldığı tesislerde üretilmektedir.

Tüm ürünlerin ham maddeleri, resmi gıda denetim kuruluşlarının titiz kontrolleri sonucunda onaylanmakta ve yüksek kalite anlayışı ile, hammadde halinden ürüne dönüşmkete ve sofralara kadar ulaşmaktadır.

Türkiye’de yağlı tohumların kaynağı olan Trakya bölgesinin merkezi Çorlu’da bulunan Aymar tesisleri 15.000 m2 kapalı olmak üzere 100 dönümlük alan üzerinde faaliyet göstermektedir. Aymar Üretim Tesisleri’nin yıllık yağ üretim kapasitesi 90.000 metrik tondur. Vita markası da bu tesislerde üretilerek efsanesini sürdürmektedir.

Üretim zincirinin en yeni halkası olan Çapamarka ise; 2400 m2 kapalı alana kurulmuş ve günlük 120 ton kapasiteli üretim parkuru bulunan tesislerimizde üretilmektedir. Üretim alanı içerisinde 15 farklı tesisi olan Çapamarka, kontrollü şartlar altında 15 ayrı ürün grubunu aynı anda üretebilmektedir. Ürünler 1400 m2’lik uygun şartları oluşturulmuş depolarda sevkiyata hazır olarak muhafaza edilmektedir. 100 kişilik üretim ekibi ile Çapamarka, günlük kurulu kapasitenin tümünü gerçekleştirebilmektedir.